tren

Felç Geliyorum Der!

Geçici iskemik atak (TIA), beynin geçici bir süre kanlanamaması ile oluşan nörolojik bir rahatsızlık olup asla ihmal edilmemesi gereken ve kişinin sağlığı açısından ciddi sonuçlara yol açabilen bir rahatsızlıktır. Çoğu zaman yaklaşmakta olan felcin habercisidir ve genelde birkaç dakika sürer. Hasta bu duruma gereken önemi vermemesi halinde ileride ortaya çıkacak felç durumundan kurtulma şansı da yitirilmiş olacaktır. Geçici iskemik atakğı izleyen 90 gün içinde inme geçirme riski yaklaşık % 10’ dur. Bu olguların yaklaşım yarısı ilk 1-2 gün içinde gerçekleşir.

Geçici iskemik atak, tek ya da çift taraflı oluşan görme kaybı, çift ya da bulanık görme, baş dönmesi, yutmada güçlük, kol, bacak ve/veya yüzde oluşan kuvvetsizlik ve duyu bozukluğu, konuşmada bozukluk, koordinasyon ve davranış bozukluğu ve aşırı uyku haline neden olur. Aile üyelerinden biri felç geçirmiş olan, yüksek kan basıncı, kalp hastalığı ve diyabeti olanlar ile kan bozukluğu, uyku apnesi ve migreni olanlarda iskemik atak daha sık görülür.

İskemik atağı önlemek için sigaradan uzak durun ve bol miktarda meyve sebze tüketin. Kolesterol ve yağı sınırlayın. Tuz tüketimini azaltın. Alkolü azaltarak düzenli egzersiz yapmaya gayret edin. Sağlıklı kilonuzu koruyun. Diyabetiniz varsa kontrol altında tutmaya özen gösterin.

Güncellenme Tarihi:13 Haz 2022, 17:07

Bu içerik, Atakent Sağlık Grubu Tıbbi Yayın Kurulu’nun onayı ile yayınlanmıştır. Sayfada yayınlanan içerikler kayıt tarihindeki bilimsel verilerle hazırlanmıştır ve sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi edici sağlık hizmetine yönelik içerikler bulunmamaktadır. Doğru tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Doktora Danış