tren

Felç Geçiren Hastanın Tıkalı Olan Damarı Anjiyo İle Açıldı

Geçirdiği anevrizma nedeniyle daha önce sağ beyin damarı ameliyat edilen 60 yaşındaki hasta, felç nedeniyle Özel Atakent Hastanesi’ne başvurdu. Kardiyoloji Uzmanı Uzm. Dr. Mehmet Kocaağa ve Uzm. Dr. Fatih Rıfat Ulusoy tarafından gerçekleştirilen muayene ve araştırmada, vücudunun sol tarafını besleyen iki damarının tıkalı olduğu tespit edildi. Uygulanabilecek tek tedavi yöntemi olan “anjiyo” ile kapalı damarı açma dışında başka bir şansı yoktu. Bunun üzerine hastanın tıkalı iki beyin damarı, anjiyo ile uygulanan “Trombektomi (pıhtının temizlenmesi)” yöntemiyle açıldı.

Felç, dünya genelinde en sık karşılaşılan ikinci mortalite (ölüm riski) nedenidir. Ayrıca engellilik durumunun en sık görülen sebeplerindendir. Felç geçiren hastaya hızlı müdahale hayati öneme sahiptir.

Akut iskemik felç geçiren seçilmiş olgularda, ön dolaşımda büyük damar oklüzyonu olan, DAWN hasta uygunluk kriterlerini karşılayan ve semptomların başlangıcından itibaren 6-24 saat geçmiş olan hastalara  “mekanik trombektomi” yapılmasının makul olduğu belirtilmiştir.

Özel Atakent Hastanesi, deneyimli hekimleri ve profesyonel kadrosu ile 7 gün 24 saat, Yalova ve çevre illerden “Felç Şüphesi” ile başvuran hastaları kabul etmektedir.

 

5 Tem 2022, 14:52