tren

ESWT (Extracorporeal ShockWave Therapy): Şok Dalga Tedavisi

ESWT, vücut dışında oluşturulan güçlü ses dalgalarının bir aplikatör vasıtasıyla vücudun istenilen bir bölgesinde odaklanmasına dayanan cerrahi olmayan bir uygulama şeklidir.  Anestezi ve hazırlık gerektirmez. İlk uygulamada bir miktar ağrı hissedilmekle birlikte tedavideki ilerleme ile birlikte bu ağrıya tolerans gelişir. Ciltte oluşan hafif kızarıklık ve şişlik dışında önemli bir yan etkisi yoktur. Tedavi sonrasında istirahat gerektirmez.

ESWT tedavisinde uygulama süresi ortalama 5-10 dakikadır. 3 ila 5 gün ara verilerek uygulama yapılır. Tedavi 5 ya da 10 seans olarak uygulanmaktadır. Tedavi süresi, hekim tarafından hastanın durumuna göre belirlenir. Birçok hasta ilk tedaviden sonra bile tedavinin faydasını hissedebilmektedir. Düzenli tedavi sonucunda hastanın ağrısında ve diğer yakınmalarında önemli oranda düzelme sağlanır.

 

Eswt Hangi Hastalıklarda Uygulanır?

  • Topuk Dikeni,
  • Lateral Epikondilit (tenisçi dirseği) ve Medial Epikondilit (golfçü dirseği),
  • Omuzun Kalsifik Tendiniti (Plantar fasciit),
  • İmpingement Sendromu,
  • Bağ Dokusu Yaralanmaları,
  • Kas Ağrısı ve Yaralanmaları.

ESWT uygulamasının kas-iskelet sistemine yönelik herhangi bir yan etkisi gösterilmemiştir. Uygulama sonrası hafif-orta derecede ağrı, kızarma, morarma veya sızlama gibi kısa süreli etkileri olabilmektedir. Ancak bu etkiler geçicidir.

 

 

 

Güncellenme Tarihi: 28 Ara 2022, 14:10

Bu içerik, Atakent Sağlık Grubu Tıbbi Yayın Kurulu’nun onayı ile yayınlanmıştır. Sayfada yayınlanan içerikler kayıt tarihindeki bilimsel verilerle hazırlanmıştır ve sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi edici sağlık hizmetine yönelik içerikler bulunmamaktadır. Doğru tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Doktora Danış