tren

Epidural Anestezi İle Normal Doğum

Doğum sancısı, diş ve böbrek ağrıları ile birlikte yaşam boyu görülebilecek en şiddetli ağrı oluşturan durumdur. Bu sancı annenin gereksiz acı çekmesine ve fizyolojik stres oluşturmasının yanında yorgun düşmesine de neden olur. Bu gerekçe ile son yıllarda güvenle uygulanan bir yöntem ‘Epidural -Peridual (Ağrısız) Doğum’ uygulamasıdır.

Ağrısız doğum, bel bölgesindeki epidural alana ağrı kesici ilaçların enjeksiyonu ile gerçekleştirilir. Epidural aralığa sezaryen ameliyatlarına göre daha az dozlarda lokal anestezik ile birlikte güçlü ağrı kesiciler de verilir. Bu sayede motor kayıp olmayacağından anne adayı ağrı duymaz yalnızca baskıyı ve dokunmayı hisseder. Normal doğum için gerekli olan doğum sancısı, kasılmalar vardır ama rahatsız etmez.

Epidural anestezi normal doğumda uygulandığında ağrılı olan doğum kasılmalarını gidermede oldukça etkilidir ve daha konforlu bir normal doğum yapılmasını sağlar. Sezaryende uygulandığında ise genel anesteziye göre risklerinin belirgin bir şekilde az olması yanında anne adayının bebeğini ilk doğduğu dakikalarda görmesine ve emzirmesine olanak sağlar ve yine doğum sonrası yerinde bırakılan kateterden verilen ağrı kesici maddeler annenin doğum sonrasını ağrısız ve böylece daha konforlu geçirmesine önemli katkılarda bulunur. Uygulamanın ardından yürümek mümkündür. Doğum stresinin çoğunu giderir, kaslarda gevşeme ve rahatlama sağlar. Anne sancıları ağrı olarak değil, basınç ve kasılma olarak hisseder. Doğum sonrası yorgun, bitkin olmadığınız için bebeğinizi çok daha çabuk kucağınıza alır, hemen besleyebilirsiniz.

 

 

 

 

Güncellenme Tarihi: 8 Haz 2022, 13:41

Bu içerik, Atakent Sağlık Grubu Tıbbi Yayın Kurulu’nun onayı ile yayınlanmıştır. Sayfada yayınlanan içerikler kayıt tarihindeki bilimsel verilerle hazırlanmıştır ve sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi edici sağlık hizmetine yönelik içerikler bulunmamaktadır. Doğru tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Doktora Danış