tren

Düz Tabanlık Sorunu İçin Tedavi Seçenekleri Neler?

Ayaklar, vücudumuzun hareketi açısından önemli anatomik yapıların içerisinde yer alır. Ayaklar yere basma hareketi esnasında topuktan ayağın ön bölümüne doğru esner. Bu sayede vücudun yaylanma mekanizmasına yardımcı olarak yükümüzü taşımamıza ve yürüyebilmemize olanak sağlarlar. Ayaklardaki bu yaylanma hareketini sağlayan en önemli bölge, her iki ayağın da iç yanında bulunan ve ayağın yere bastığında çökmesini engelleyen bir kilit taşı görevi gören iç kavis (ark)’ tir. Bu iç kavisin olmayışına ‘Düz Tabanlık’ adı verilir. Bu kişilerde ayaklar yere bastığında ayak iç kavsi, vücudun ağırlığını taşıyamayarak çöker ve ayağın düz bir hale gelmesine neden olur. Bu nedenle topuktan öne doğru aktarılması gereken yük düzgün bir şekilde aktarılamadığı için ayak yere bastığında dengeli bir yük dağılımı ayak tabanında oluşamaz ve hastalarda, özellikle uzun süreli yürüyüş, ağır yük taşıma, uzun süreli ayakta kalma ve sportif faaliyetler sonrası çeşitli ağrı, yanma, batma, uyuşukluk, ağrılı yanma ve uyuşukluğa eşlik eden batma gibi çok çeşitli sorunlar oluşur.

Düz tabanlık sorunu hastada herhangi bir soruna yol açmıyorsa bir tedavi uygulamak gerekli değildir. Eğer hasta yürürken veya uzun süreli sosyal aktivite esnasında ağrı hissediyor ve çabuk yoruluyorsa, günlük yaşamda yapılacak basit değişikliklerden cerrahi müdahaleye kadar çeşitli şekillerde tedavi edilebilir. Hastalara öncelikli olarak önerilen uygulamalar yumuşak tabanlı bir ayakkabı seçme, ayak iç kavsini destekleyen silikon veya özel yapım tabanlık veya ortez kullanmak, ağrıyı hafifletici tedaviler uygulamak, istirahat etmek ve fizik tedavi uygulamalarından faydalanmaktır. Bu önerilere cevap vermeyen hastalara cerrahi tedavi uygulanması esastır. Cerrahi müdahale ağrıyı hafifletmeyi ve kemik dizilimini yeniden düzgün bir şekilde oluşturarak ayak iç kavsinin yük taşıyabilir bir şekle getirilmesini amaçlar. Uzman cerrahlarca uygulanacak tedavi sonrasında iyileşme oranı çok yüksektir.

 

 

 

Güncellenme Tarihi:8 Haz 2022, 17:31

Bu içerik, Atakent Sağlık Grubu Tıbbi Yayın Kurulu’nun onayı ile yayınlanmıştır. Sayfada yayınlanan içerikler kayıt tarihindeki bilimsel verilerle hazırlanmıştır ve sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi edici sağlık hizmetine yönelik içerikler bulunmamaktadır. Doğru tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz

 

Doktora Danış