tren

Kompozit Dolgular

Özellikle estetiğin ön planda olduğu vakalarda tercih edilen diş renginde resterasyonlardır. Dişle olan bağlantı özelliklerinden dolayı dişten aşırı madde kaybına gerek kalmadan uygulanabilirler. Sadece çürüğü temizlemek yeterlidir. Kompozit dolgular çürükten temizlenen diş boşluğuna tabakalar halinde yerleştirilir ve her tabaka özel bir ışık ile sertleştirilir. Kompozit dolgular işlem sırasında dişe göre şekillendirilir ve düzeltilir.

Porselen Dolgular (Inlay / Onlay Dolgular)

Kanal tedavisi, çürük ve travma gibi etkenlere bağlı olarak dişlerde oluşan madde kaybını, dişin sadece eksik olan kısımlarını tamamlayacak biçimde restore eden bir çeşit kron protez, daha basit anlatımla laboratuvarda hazırlanan kompozit veya porselenden yapılmış bir çeşit dolgudur. Avantajları şunlardır: Estetik olmaları, uzun ömürlü olmaları, kalan sağlam diş dokusunu korumaları, minimum kenar sızıntısı ve çürük oluşumu riski, biyolojik uyumlulukları, alerjik reaksiyon göstermemeleri ve az oranda bakteri plağı tutulumudur.

 

 

 

Güncellenme Tarihi: 15.02.2022, 12:22

Bu içerik, Atakent Sağlık Grubu Tıbbi Yayın Kurulu’nun onayı ile yayınlanmıştır. Sayfada yayınlanan içerikler kayıt tarihindeki bilimsel verilerle hazırlanmıştır ve sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi edici sağlık hizmetine yönelik içerikler bulunmamaktadır. Doğru tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Doktora Danış