tren

Dizinde oluşan artrit rahatsızlığına bağlı ağrısı olan hastalarda, bu ağrıyı gidermek ve hastanın yaşam kalitesini yükseltmek için uygulanan en etkili yöntem “Artroplasti (Diz Protezi)” uygulamasıdır. Artroplasti, hastalıklı ve fonksiyonlarını kaybetmiş bir eklemin cerrahi yolla yeniden şekillendirilmesi veya oluşturulmasıyla tekrar iş görebilir hale getirilmesidir. Bu yöntem, öncesinde tüm cerrahi dışı tedavi yöntemler denenmiş fakat sonuç alınamamış vakalarda güvenle uygulanabilmektedir.

Artriti olan hastaların başlıca şikayeti zamanla artan ağrıdır. Bununla birlikte dizde şişlik ve ısı artışı da görülür. Diz artriti ilerleyicidir ve şikâyetler bazı hastalarda zamanla büyür. Kendi kendine iyileşmesi mümkün değildir. Bu semptomların günlük yaşam aktivitelerini etkilemeye başlaması ile birlikte cerrahi müdahale düşünülmelidir.

Artroplasti (total diz protezi) ameliyatlarında başarı oranı %95’in üzerindedir. Cerrahi müdahale sonrasında hastalar bastonsuz olarak yürüyebilmekte, merdiven inip çıkabilmekte ve günlük sporlarını yapabilmektedir. İleri dönemde yaşanabilecek sorunlarda revizyon şansı vardır. Tüm cerrahi müdahalelerde olduğu gibi total diz protezinde de çeşitli riskler vardır. En sık görülenleri cerrahi bölgede enfeksiyon, sinir yaralanması, dizin aşırı sıkı yada gevşek olması ve diz önü ağrısıdır.  Ancak major komplikasyon denen yaşamı tehdit eden riskler bundan çok daha azdır ve cerrahi sonrası görülen komplikasyonların çoğu tedavi edilebilir.

 

 

 

 

Güncellenme Tarihi:8 Haz 2022, 17:24

Bu içerik, Atakent Sağlık Grubu Tıbbi Yayın Kurulu’nun onayı ile yayınlanmıştır. Sayfada yayınlanan içerikler kayıt tarihindeki bilimsel verilerle hazırlanmıştır ve sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi edici sağlık hizmetine yönelik içerikler bulunmamaktadır. Doğru tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz

 

Doktora Danış