tren

Diyabetin Yarattığı Komplikasyonlardan Korunmak İçin Neler Yapılmalı?

Pankresasın yeterli insülin üretememesi veya üretilen insülinin insülin direnci nedeni ile kan şekerini yeteri kadar kontrol edememesi ile gelişen diyabet kronik metabolik bir hastalıktır.

Diyet ve egzersiz gibi yaşam tarzı değişiklikleri ve ilaç tedavisi ile kan  şekeri normal seviyelere çekilmeye çalışılmaktadır.

Yeterli kontrolün sağlanmadığı hastalarda mikro ve makrovasküler komplikasyonlar gelişmektedir. Bu komplikasyonların en sık görülenleri;

Kalp damar hastalığı riskinde artış, kalp yetersizliği ve kalp krizine bağlı ölümler,

Diyabetik periferik damar hastalıkları ve sinir tutulumu sonucu ayak ülserleri ve nihayetinde ayak amputasyonları,

Kronik böbrek yetmezliği , diyaliz ve buna bağlı ölümler,

Gözdibi damarlarının etkilenmesine bağlı körlük.

Bütün sayılan bu komplikasyonlar uygun beslenme değişimleri, egzersiz ve ilaç tedavileri ile ciddi oranda azaltılabilmektedir. Bu açıdan diyabetik hastaların düzenli kontrollerini yaptırmaları ve tedaviye uyum sağlamaları hayat kalitelerini ciddi olarak artırır.

 

 

 

Güncellenme Tarihi: 2 Haz 2022, 16:57

Bu içerik, Atakent Sağlık Grubu Tıbbi Yayın Kurulu’nun onayı ile yayınlanmıştır. Sayfada yayınlanan içerikler kayıt tarihindeki bilimsel verilerle hazırlanmıştır ve sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi edici sağlık hizmetine yönelik içerikler bulunmamaktadır. Doğru tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

 

 

Doktora Danış

    ETİKETLER: