tren

Diyabete Bağlı Polinöropati

Sinirler işlevini oldukça karmaşık biyokimyasal reaksiyonlar sayesinde yerine getirmektedir. Bu karmaşık reaksiyonları engelleyebilecek kimyasal veya yapısal değişiklikler uyarıların hedefine ulaşmasını engellemektedir. Bu şekilde tutulan sinirin işlevini kaybetmesine bağlı olarak oluşan değişik nörolojik kayıplar ‘polinöropati’ olarak adlandırılır.

Diyabet oldukça farklı polinöropatilere neden olabilir. Bunlar ‘Diyabetik Polinöropati’ olarak adlandırılır. En sık karşılaşılan tipi ayakta ve elde uyuşma ve yanmanın izlendiği tipidir. Buna kol ve bacakta güç kayıpları da eşlik edebilmektedir. Bu hastalarda otonom sinirlerin tutulması sonucunda ayağa hızlı kalkma ile oluşan tansiyon düşmeleri, kabızlık gibi bulgular da görülebilir. Diyabetik polinöropatiler farklı yerlerdeki sinirleri de tutabilir. Bunlar arasında göz sinirleri önemli bir yer tutar. Göz sinirlerinin tutulumu sıklıkla gözde ağrı ile başlayan çift görmeler şeklinde olmaktadır. Bunun dışında diyabet karın içinde veya koltuk altındaki sinir yumaklarını da etkileyebilmektedir. Buna diyabete bağlı pleksopati ismi verilir. Diyabet sıklıkla gövdeye uzak bölgelerdeki sinirlerin tutulmasına neden olmakla birlikte bazen gövdeye yakın sinirleri de tutabilir.

Polinöropati tedavisinde öncelikle altta yatan bir nedenin varlığı araştırılır. Bir neden mevcutsa bunun tedavi edilmesi gerekir. Eğer sadece sinirin iltihabi bir hastalığının izlendiği bir durum varsa bağışıklık sistemini baskılayıcı ya da düzenleyici tedaviler uygulanmaktadır. Seçilen tedavi hastalığın hangi tip polinöropati olduğu, hastanın yaşı, başka bir hastalığının olup olmadığı ve bulguları ile yakından ilintilidir.

 

 

 

 

Güncellenme Tarihi:13 Haz 2022, 16:55

Bu içerik, Atakent Sağlık Grubu Tıbbi Yayın Kurulu’nun onayı ile yayınlanmıştır. Sayfada yayınlanan içerikler kayıt tarihindeki bilimsel verilerle hazırlanmıştır ve sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi edici sağlık hizmetine yönelik içerikler bulunmamaktadır. Doğru tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

 

Doktora Danış

    ETİKETLER: