tren

Diş Bozukluklarına Estetik Çözüm: Porselen Lamine Veneer

Porselenden hazırlanan bir tabakanın dişlerin ön yüzüne yapıştırılmasıyla gerçekleştirilen bir uygulama olan porselen lamine veneer (PLV), sağlam yapısı ve bozulmayan rengiyle dişlere doğal bir güzellik ve işlev kazandırıyor.  PLV, mevcut diş ile mükemmel bir uyum sağlıyor.

PLV ler, dişlerin ön yüzeylerine yapıştırılarak uygulanan, ince yapılı porselen seramiklerdir. Bu yapıları sayesinde, gelen ışığı geçirir ve doğal diş gibi görünürler. Dişlerin kesilmesine gerek kalmadan yapılabilecekleri gibi, diş yüzeyinde yüzeysel-mine seviyesinde kesilmesiyle de uygulanabilen PLV’ler, kişisel renk ve model çalışmasıyla çok daha doğal görünürler. Oldukça sağlam olan PLVler kolay kırılmazlar.  Dileyen herkese yapılabilen laminatlar, genelde diş rengi nedeniyle sıkıntı yaşayan (Florozis, antibiotiklere bağlı renklenmeler),dişlerinin ön yüzeyi aşınmış olan, dişlerindeki çarpıklığı ortodontik tedavi dışında farklı bir yöntem ile düzelttirmek isteyen veya dişleri arasında boşluk bulunan kişiler tarafından tercih edilir.

PLV uygulamasında dişleri kesmek ya da küçültmek gerekmez. Çay, kahve ve sigara gibi dişleri yoğun şekilde sarartan etkenler ile renkleri değişmez. Orijinal bir dişten ayırt edilemeyecek kadar doğal görünürler. Dişlerin arka kısmına, dilin temas ettiği bölgelere uygulanmadığından adaptasyonu çok kolaydır. Aşınmalara karşı dirençli yapıları sayesinde dişi  koruyarak çürük oluşumuna engel olurlar.

Üstün özelliklere sahip seramikten imal edilen PLV’ler, iyi bir ağız bakımıyla yıllarca dayanabilirler. Ömürlerini uzatmak için ağız bakımına dikkat etmek ve fındık gibi çok sert gıdaları ısırmaktan kaçınmak gerekir. Oldukça hassas bir teknik olan laminate veneer uygulaması, iyi bir klinik ve laboratuvar çalışması gerektirir. Ayrıca hekimin ve teknisyeninin bu konu üzerindeki teknik bilgisinin ve sanat yeteneğinin tam olması şarttır.

 

 

 

Güncellenme Tarihi: 2 Haz 2022, 09:37

Bu içerik, Atakent Sağlık Grubu Tıbbi Yayın Kurulu’nun onayı ile yayınlanmıştır. Sayfada yayınlanan içerikler kayıt tarihindeki bilimsel verilerle hazırlanmıştır ve sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi edici sağlık hizmetine yönelik içerikler bulunmamaktadır. Doğru tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz

 

Doktora Danış