tren

Çocuklarda Görülen Kabızlık Nedenleri Nelerdir?

Kabızlık, dışkılamadaki zorluk ve dışkının sert olması olarak tanımlanır. Gaita sıklığı çocuktan çocuğa değişkenlik gösterebilmekte ve bebeklik, çocukluk döneminin belli zamanlarında farklı olabilmektedir. Kabızlıktan söz edebilmek için  çocuğun alışılmış sıklıkta kaka yapmıyor olması ve dışkının sert, kuru olması gerekir.

Kabızlık çeşitli sebeplerle gelişebilmektedir.  Anne sütünden ek gıdalara geçiş veya yeni bir mamaya başlama, yeterince su içmeme, çocuk henüz hazır değilken tuvalet eğitimine zorlama, tuvalet ihtiyacını erteleme, bazı barsak hastalıkları, tiroid bezinin az çalışması ( hipotiroidi), gıda allerjileri ve kullanılan bazı ilaçlar kabızlığa neden olabilir.

Kabızlık, dışkılama esansında can yaktığı için kabız olan çocuklar bundan kaçınmaya başlar. Bu durum dışkının giderek sertleşmesine ve sonrasında daha çok can yakmasına sebep olur. Bazı durumlarda makatta çatlak oluşumuna ve kanamaya sebebiyet verebilir. Kabız olan çocukların bol sebze, meyve, posalı gıdalar yemesi, muz, pilav, patates ve süt ürünlerini bir müddet azaltması ve bol su içmesi faydalıdır. Bu önlemlerin fayda etmediği durumlarda uygun ilaçlı tedavi önerilebilir.

 

 

 

Güncellenme Tarihi: 30 May 2022, 17:14

Bu içerik, Atakent Sağlık Grubu Tıbbi Yayın Kurulu’nun onayı ile yayınlanmıştır. Sayfada yayınlanan içerikler kayıt tarihindeki bilimsel verilerle hazırlanmıştır ve sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi edici sağlık hizmetine yönelik içerikler bulunmamaktadır. Doğru tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz

 

Doktora Danış