tren

Çocuklar Neden Karın Ağrısı Şikayeti Yaşar?

Çocuklarda görülen karın ağrıları, sık karşılaşılan ve aileleri endişelendiren bir durumdur. Karın ağrıları ani başlangıçlı veya uzun süreli olabilir. Nedenleri çok çeşitli olmakla birlikte ilk sırada rotavirüs gibi virüslerin ve bazı bakterilerin yol açtığı, ağrının yanında kusma, ishal ve ateş gibi şikayetlere de neden olabilen mide ve barsak enfeksiyonları yer almaktadır. Bunlarla birlikte apandisit, bağırsak tıkanıklığı, idrar yolu enfeksiyonları, hepatit, ülser gibi rahatsızlıklar da çocuklarda ağrıya neden olan durumlardır. Özellikle yenidoğanın ilk üç ayında sık görülen ağrının başında normal olarak kabul edilen gaz ağrısı gelir.

Çocuklarda uygulanacak ağrı tedavisi nedene yöneliktir. Ağrının neden oluştuğu muayene ve laboratuvar bulguları ile tanılandırıldıktan sonra uygun tedavi uzman doktorlarca önerilir. Tedaviye ek olarak çocuğun kendini iyi hissettiği pozisyonda yatıp dinlenmesi, bol sıvı tüketmesi de faydalıdır.

Eğer çocukta karın ağrısı 12 – 24 saatten uzun sürüyorsa, sık tekrarlıyor ve göbek çevresi dışında başka bölgelere de yayılıyorsa, buna ek olarak kusma ve ishal şikayetleri de mevcutsa anne ve babaların en kısa sürede uzman bir hekime başvurmasında fayda vardır.

 

 

 

 

Güncellenme Tarihi: 30 May 2022, 17:11

Bu içerik, Atakent Sağlık Grubu Tıbbi Yayın Kurulu’nun onayı ile yayınlanmıştır. Sayfada yayınlanan içerikler kayıt tarihindeki bilimsel verilerle hazırlanmıştır ve sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi edici sağlık hizmetine yönelik içerikler bulunmamaktadır. Doğru tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz

Doktora Danış