tren

Çocuğunuzun Bağışıklık Sisteminin Koruyucusu Aşılar

Bebekler, bazı enfeksiyon hastalıklarına karşı bağışıklık kazanmış olarak doğarlar. Bu annelerinden geçen antikorlar sayesinde mümkün olmaktadır. Fakat kazanılmış bağışıklık sistemi yaşamın ilk yılında büyük oranda yok olur ve bu, çocuğunuzu hastalıklara karşı savaşmada güçsüz bırakır. Düzenli şekilde yaptırılan aşılarla bu eksikliği gidermek ve çocuğunuzun hastalıklara karşı bağışıklık kazanmasını sağlamak mümkündür. Aşı, güçsüzleştirilmiş veya ölü mikroorganizmaların veya onların ürettiği toksinlerin işlenerek vücuda verilmesi sonucunda, kişide hastalıklarla karşılaşmış gibi antikorlar oluşturulması  esasına dayanır. Bağışıklık sistemi bu olayı hafızasına kaydeder ve vücut bir daha o hastalık etkeni ile karşılaştığında önceden oluşan antikorlar bu mikroorganizmayı tanır ve hemen yok eder. Aşılama, temel bir insanlık hakkıdır ve bulaşıcı hastalıklara karşı toplumu korumanın en etkili, ekonomik ve güvenilir yöntemlerinden biridir.

Zamanında yapılan aşılar ile önlenebilir birçok hastalık vardır. Bunlar; hepatit A ve B, tüberküloz, difteri, boğmaca, tetanos, influenza, meningokal hastalıklar, pnömogokal hastalıklar, çocuk felci, kızamık, kızamıkçık, kabakulak, mevsimsel grip, rotavirüs ishalleri, suçiçeği, tifo ve kuduzdur. Önceki bebek ölümlerinin çoğu difteri, tifus ve çiçek gibi bulaşıcı hastalıklardan kaynaklanıyordu. Kızamık ve boğmaca binlerce çocuğun ölmesine yada sakat kalmasına neden oluyordu. Anne babalar çocuk felcinin sık olduğu yaz aylarından korkar hale gelmişti. Bugün aşılama ile çocuk felci vakası ülkemizde görülmemektedir. Başarılı aşılama politikaları ile geçmişteki çocuk hastalıkları ortadan kaldırılmış, difteri ve tifo gibi enfeksiyonlar nadir görülür hale gelmiştir. Bebeğinizi bu tehlikelere karşı korumak için doğumundan itibaren aşılanmaya başlanmalı, çocukluk ve ergenlik döneminde hatırlatıcı aşı dozları ile devam edilmelidir.

 

 

 

 

Güncellenme Tarihi: 2 Haz 2022, 14:47

Bu içerik, Atakent Sağlık Grubu Tıbbi Yayın Kurulu’nun onayı ile yayınlanmıştır. Sayfada yayınlanan içerikler kayıt tarihindeki bilimsel verilerle hazırlanmıştır ve sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi edici sağlık hizmetine yönelik içerikler bulunmamaktadır. Doğru tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz

 

Doktora Danış