tren

Çeşitli Nedenlerle Dirsek Ağrısı Şikayeti Yaşayabiliyoruz

Yaygın görülen şikayetlerden biri olan dirsek ağrıları çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilmektedir. Uygulanacak tedavi yöntemini belirlemeden önce ağrının kaynağını araştırmak gerekir. Dirsek ağrılarının en yaygın nedeni halk arasında tenisçi dirseği olarak bilinen ‘Lateral Epikondilit Sendromu’ dur. Bu hastalar, dirsek ekleminde ve dirsek etrafında oluşan ağrılardan ve objeleri sıkarken güçlük çektiklerinden yakınırlar. Ön kol ile üst kolun normal pozisyonlarını kaybedecek şekilde birbirinden ayrılması sonucu ortaya çıkan dirsek çıkığı ve spor sakatlıklarıyla kazalar sonucu meydana gelen dirsek kırıkları ağrıların diğer nedenidir. Radya sinirlerde sinir sıkışmasına neden olan ‘Radyal Tünel Sendromu’ ile dirsek kemiği sinirlerinin sıkışması anlamına gelen ‘Kübital Tünel Sendromu’ da ağrıya neden olur.  Bu sendrom ayrıca kolda uyuşma ve parmaklarda karıncalanmalara da neden olabilir. Dirsek eklemi iltihabı, eklem etrafında rahatsızlığa neden olan iltihaplanma sonucu oluşan ‘Medyal Epikondilit’ ve tendonit gibi sağlık sorunları da dirsekte ağrıyla kendini belli eden yaygın sorunlardır.

Dirsek ağrılarının neden kaynaklandığı belirlendiğinde uygun tedaviye başlanır. Oluşan ağrının nedeninden emin değilseniz, muhakkak uzman bir hekime başvurun. Ağrı tedavisinde genelde başvurulan ilk yöntem eklemi dinlendirmek ve şikayetin azalmasını beklemektir. Bu süreç içinde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta eklemi uzun süre hareketsiz bırakmamaktır. Aksi durumda eklemde sertleşme oluşabilir. Son yıllarda sıklıkla tercih edilen bir tedavi yöntemi olan ‘Şok Dalga Tedavisi (ESWT)’ dirsek ağrıları tedavisinde oldukça iyi sonuç vermektedir. Ağrısız bir uygulama olan şok dalga tedavisi ile hastaya hiçbir zarar vermeden iğnesiz ve ameliyatsız tedavi olanağı sunulmuş olur. Tedavide bir diğer yöntem ise buz ve sıcak uygulamadır. Eklemleri saran kasları ve tendonları esneterek dirsek ağrılarını hafifletmek de etkili bir tedavi yöntemidir. Fizyoterapi birçok ortopedik rahatsızlığın tedavisinde olduğu gibi ağrı tedavisinde de uygulanan ve memnun edici sonuçlar doğuran bir yöntemdir. Eklem iltihabı ve tendonitlerin neden olduğu dirsek ağrılarında steroit olmayan anti enflamatuar ilaçlar yaygın olarak kullanılır.  Bazı dirsek ağrılarında cerrahi müdahale de gerekebilmektedir.

 

 

 

Güncellenme Tarihi:8 Haz 2022, 17:20

Bu içerik, Atakent Sağlık Grubu Tıbbi Yayın Kurulu’nun onayı ile yayınlanmıştır. Sayfada yayınlanan içerikler kayıt tarihindeki bilimsel verilerle hazırlanmıştır ve sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi edici sağlık hizmetine yönelik içerikler bulunmamaktadır. Doğru tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz

 

Doktora Danış