tren

Bronşit, akciğerlere hava taşıyan broş tüplerinin zarında meydana gelen iltihaplanmadır. Akut ve kronik olmak üzere iki farklı türü vardır. Solunum yolunu etkileyen soğuk algınlığı ve diğer enfeksiyonlar nedeniyle görülen akut bronşit genelde viral enfeksiyonların sık görüldüğü kış aylarında oluşur. Daha çok sigara içenlerde görülen kronik bronşit ise ciddi bir sağlık sorunudur ve kronik obstrüktif akciğer hastalıkları arasındadır.

Bronşit hastalığı, balgamlı öksürük, hırıltılı solunum, halsizlik, hafif ateş ve göğüs bölgesinde hafif ağrı ile belirti verir. Eğer 3 haftadır devam eden bir öksürük mevcutsa ve buna hafif bir ateş eşlik ediyorsa, balgamın renginde dikkate değer bir değişiklik varsa hemen uzman bir hekime başvurulması gerekir.

Hastalıkta ana tedavi yaklaşımı, semptomların azaltılması ve hastanın mümkün olduğunca rahat etmesinin sağlanmasıdır. Bunun için uygun ilaç tedavisi önerilmektedir. Hastalık süresince bol su içmek balgamın yoğunluğunu azaltarak vücuttan atılmasını kolaylaştırır. Soğuk hava bronşite bağlı öksürüğü şiddetlendirir. Bundan korunmak için dışarı çıktığınızda kendinizi koruyun. Bronşitten korunmak her zaman mümkün olmasa da özellikle sigara dumanı, toz, duman ve hava kirliliğinden kaçarak bu riski azaltmanız mümkündür.

 

 

 

Güncellenme Tarihi: 7 Haz 2022, 15:22

Bu içerik, Atakent Sağlık Grubu Tıbbi Yayın Kurulu’nun onayı ile yayınlanmıştır. Sayfada yayınlanan içerikler kayıt tarihindeki bilimsel verilerle hazırlanmıştır ve sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi edici sağlık hizmetine yönelik içerikler bulunmamaktadır. Doğru tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

 

Doktora Danış