tren

Bel Soğukluğu (Gonore), Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Arasında En Sık Görüleni

Cinsel temas yoluyla bulaşan bel soğukluğu, idrar yollarında, rahim ağzında, gözde, rektumda ve üreme organlarında yerleşen Neisserria Gonorrhoeae adlı bir bakterinin neden olduğu hastalıktır. Erkeklerde sıklıkla idrar kanalı iltihabı ve bel soğukluğu, kadınlarda ise rahim ağzı bölgesi iltihabına yol açar. Bel soğukluğu etkeni olan bakteri aynı zamanda faranjit, gözde konjuktiva iltihabı, makat iltihabı, prostat, uretra ve testis iltihabına da yol açabilmektedir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında en sık görülenidir. Erkekten kadınlara bulaşması daha kolay olan hastalığa yakalananların sayısı korunmasız ilişki ve çok eşlilik yüzünden her gün artmaktadır.

Hastalık sadece insandan insana, direkt temas ile bulaşır. Erkeklerde hastalık belirtileri hafif bir yanma ile başlar, zamanla şiddetlenir ve sarı renkli bir akıntı ile seyreder. Akıntı yerinin kızarıp şiştiği görülür. Hasta sık sık idrara çıkma isteği duyar. Kadınlarda belirti vermeden seyrettiği durumlar olsa da genelde idrar yollarında kötü kokulu ve sarı renkli iltihaba neden olur. Adet döngüsünün bozulmasına ve idrara çıkarken yanmaya yol açabilir. Tedavi edilmediğinde iltihap vücudun çeşitli bölgelerine yayılabilir ve kısırlığa dahi sebebiyet verebilir. Bakterinin kana karıştığı durumlarda eklemlerde ağrı, iltihap ve şişlik görülür.

Erken teşhisin önemli olduğu hastalıkta tedavinin amacı hastalığı yenmek ve vücudun başka bölgelere yayılımını önlemektir. Uygun ve kolay ilaç tedavisi ile hastalık tamamen geçmektedir. Tedavi hasta kişi ile sınırlı kalmamalı ve partneri de gerekirse tedavi edilmelidir. Hastalıktan korunmak için tek eşlilik tercih edilmeli ve ilişki sırasında kondom kullanılmalıdır. Bu hastalığa yakalananların hastalıktan tamamen kurtuluncaya kadar cinsel ilişkiden uzak durması, partnerini korumak açısından önemlidir.

 

 

 

Güncellenme Tarihi: 6 Haz 2022, 15:00

Bu içerik, Atakent Sağlık Grubu Tıbbi Yayın Kurulu’nun onayı ile yayınlanmıştır. Sayfada yayınlanan içerikler kayıt tarihindeki bilimsel verilerle hazırlanmıştır ve sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi edici sağlık hizmetine yönelik içerikler bulunmamaktadır. Doğru tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

 

Doktora Danış