Sağlığınızın Gülümseyen Yüzü

cagri-merkezi-icon.png

Check-up

Bağırsakların En Sık Rastlanan Hastalığı Spastik Kolon

Spastik kolon, en sık görülen fonksiyonel barsak hastalığıdır. Toplumda % 10 – 15 civarında görülen hastalığa kadınlarda daha sık rastlanır. Genellikle 40’lı yaşlardan önce başlar ve stresle ilişkilidir. Hastaya spastik kolon demeden önce, organik barsak hastalıklarının dışlanması gerekir. Semptomlar kişiden kişiye değişiklik gösterir.

Hastalığın tam olarak nedeni belirlenmiş değildir. Stres, alkol, yiyecek intoleransı, enfeksiyonlar ve sigara suçlanmaktadır. Hastalığın çeşitli belirtileri vardır. Bunlar:

  • Karın Ağrısı: Yaygın veya karnın bir bölgesinde lokal olabilir. En az 3 ay süren, dışkılama ile geçen, dışkılama sıklığında veya şeklinde değişimle giden ağrı kriter olarak kabul edilmektedir. Beraberinde tam boşalamama, bulantı vb. şikayetler olabilir.
  • Karında şişlik, gaz, hazımsızlık,
  • Dışkıda mukus,
  • Barsak alışkanlıklarında değişiklik.

Hastalarda kilo kaybı, kanlı dışkılama, dışkıda incelme, şikayetlerin ileri yaşta başlaması, gece şikayetlerin olması mevcutsa mutlaka organik barsak hastalıkları açısından incelenmelidir.

Tedavide stresten kaçınılması, barsak motilitesini düzenleyen ilaçlar ve şikayetleri arttıran gıdalardan kaçınılması önerilir. Son yıllarda yapılan çalışmalar da probiyotiklerin de  hastalık üzerinde yararlı etkileri olduğu saptanmıştır.

 

 

 

Güncellenme Tarihi: 2 Haz 2022, 16:38

Bu içerik, Atakent Sağlık Grubu Tıbbi Yayın Kurulu’nun onayı ile yayınlanmıştır. Sayfada yayınlanan içerikler kayıt tarihindeki bilimsel verilerle hazırlanmıştır ve sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi edici sağlık hizmetine yönelik içerikler bulunmamaktadır. Doğru tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

 

Sayfa dilini değiştir: English (İngilizce)

Sağlık Rehberi

EMDR Terapisi Nedir?

EMDR Terapisi, güçlü bir psikoterapi yöntemi olan göz hareketleriyle sistematik duyarsızlaştırma ve yeniden işleme çift yönlü uyarımlarla travmatik anının yeniden işlenmesini sağlayarak işlenmemiş anının

Sınav Kaygısı

Sınav Kaygısı Ne İle İlişkilidir? Bireyin sınava yüklediği anlamlar, sınavla ilgili zihinde oluşturulan imaj, sınav sonrası duruma ilişkin atıflar ve sınav sonrası elde edilecek

Eklem ve Kas Hastalıklarının Tedavisinde ACRS Serum Yöntemi

ACRS (otolog sitokin zengin serum), hastanın kendi kanından özel olarak geliştirilen bir serum bileşiğidir. İçeriğinde yenilenme sürecini destekleyen aktive edilmiş büyüme faktörleri ve bağışıklık

Şeker Hastalığı ve Ayak Yaraları

Diyabet, diğer ismiyle şeker hastalığı, çağımızın müzmin hastalıkları arasında ön sıralarda yer almaktadır. Besinlerle alınarak kana karışan şekerin vücutta yıkılarak enerjiye dönüştürülememesi hastalığın karakteristik