tren

Bağırsakların En Sık Rastlanan Hastalığı Spastik Kolon

Spastik kolon, en sık görülen fonksiyonel barsak hastalığıdır. Toplumda % 10 – 15 civarında görülen hastalığa kadınlarda daha sık rastlanır. Genellikle 40’lı yaşlardan önce başlar ve stresle ilişkilidir. Hastaya spastik kolon demeden önce, organik barsak hastalıklarının dışlanması gerekir. Semptomlar kişiden kişiye değişiklik gösterir.

Hastalığın tam olarak nedeni belirlenmiş değildir. Stres, alkol, yiyecek intoleransı, enfeksiyonlar ve sigara suçlanmaktadır. Hastalığın çeşitli belirtileri vardır. Bunlar:

  • Karın Ağrısı: Yaygın veya karnın bir bölgesinde lokal olabilir. En az 3 ay süren, dışkılama ile geçen, dışkılama sıklığında veya şeklinde değişimle giden ağrı kriter olarak kabul edilmektedir. Beraberinde tam boşalamama, bulantı vb. şikayetler olabilir.
  • Karında şişlik, gaz, hazımsızlık,
  • Dışkıda mukus,
  • Barsak alışkanlıklarında değişiklik.

Hastalarda kilo kaybı, kanlı dışkılama, dışkıda incelme, şikayetlerin ileri yaşta başlaması, gece şikayetlerin olması mevcutsa mutlaka organik barsak hastalıkları açısından incelenmelidir.

Tedavide stresten kaçınılması, barsak motilitesini düzenleyen ilaçlar ve şikayetleri arttıran gıdalardan kaçınılması önerilir. Son yıllarda yapılan çalışmalar da probiyotiklerin de  hastalık üzerinde yararlı etkileri olduğu saptanmıştır.

 

 

 

Güncellenme Tarihi: 2 Haz 2022, 16:38

Bu içerik, Atakent Sağlık Grubu Tıbbi Yayın Kurulu’nun onayı ile yayınlanmıştır. Sayfada yayınlanan içerikler kayıt tarihindeki bilimsel verilerle hazırlanmıştır ve sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi edici sağlık hizmetine yönelik içerikler bulunmamaktadır. Doğru tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

 

Doktora Danış

    ETİKETLER: