tren

Astımı Olan Yetişkinlerin Yaklaşık Yarısında Allerji Görülüyor

Astımın en yaygın görülen türü olan allerjik astım,  hastalarda solunum yollarının allerjenlere karşı aşırı hassaslaşması sonucu bu allerjenlere maruz kalmayla belirti veren bir hastalıktır. Allerjen adı verilen polen, akar, toz, küf ve diğer maddeler akciğerde bronşların spazm şeklinde kasılmasına neden olur ve solunum yollarının iltihaplanmasına yol açar.

Allerjik astım, genellikle bahar aylarında polenlerin artmasıyla ortaya çıkar. Bununla birlikte havada yıl boyu bulunabilen toz, mantar sporları, haşere parçaları, ev hayvanlarının tüyü gibi allerjenler de astımı tetikleyici unsurlardır. Bunların dışında grip ve nezle gibi üst solunum yollarını etkileyen hastalıklar, kullanılan bazı ilaçlar, sigara dumanı, hava kirliliği, çeşitli kimyasallar ve parfümler, reflü, soğuk havada yapılan egzersizler, toz ve gazlar, gülme, ağlama ve bağırma gibi duygusal tepkiler, adet dönemi gibi hormon seviyelerinin dalgalandığı durumlar da astım ataklarına neden olan diğer durumlar arasındadır.

En yaygın astım belirtileri öksürük, hırıltılı ve hızlı nefes alıp verme, nefes darlığı ve göğüs üzerinde oluşan baskı hissidir. Soğuk havada egzersiz yapmak, dumanlı ve tozlu ortamda bulunmak ve bazı güçlü kokular astım belirtilerini şiddetlendirebilir. Eğer astım atakları allerjenler nedeniyle oluşuyorsa, bu allerjenleri tespit etmek ve bunlardan korunmak en etkili tedavi yöntemidir. Atakların şiddeti ve sıklığına göre astım ilaçları kullanılabilir.

Eğer astım hastasıysanız sigaradan uzak durmalı, özellikle evinizde sigara içilmesine izin vermemelisiniz. Tüy ve yünden yapılmış yatak, yorgan, halı gibi eşyaları kullanmayın. Bu eşyalar toz tutar ve akarların çoğalmasını kolaylaştırır. Evinizi sık sık havalandırın ve temizleyin. Nem ve sıcak ortam akar ve küf mantarlarının çoğalmasını kolaylaştıracağından evinizin rutubetsiz olmasına özen gösterin. Evinizde tüylü hayvan beslemeyin. Hava kirliliğinin arttığı zamanlarda dışarı çıkmamaya gayret edin. Mümkün olduğunca taze, doğal besinleri tercih edin. Doktorunuz tarafından önerilen tedavinin dışına çıkmayın ve düzenli olarak kontrole gidin.

 

 

 

Güncellenme Tarihi: 7 Haz 2022, 15:18

Bu içerik, Atakent Sağlık Grubu Tıbbi Yayın Kurulu’nun onayı ile yayınlanmıştır. Sayfada yayınlanan içerikler kayıt tarihindeki bilimsel verilerle hazırlanmıştır ve sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi edici sağlık hizmetine yönelik içerikler bulunmamaktadır. Doğru tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

 

 

Doktora Danış