tren

Alınacak Önlemler İle Regl Ağrısını Azaltmak Mümkün

Regl sancısı, normal adet görme mekanizmasının önemli bir parçası olan  rahim  kasılmalarının kadın tarafından ağrı şeklinde hissedilmesidir. Kasılmalar sırasında rahimde “prostaglandin” adı verilen bazı maddeler salgılanır. Ağrıya neden olan durum bu prostaglandinlerin aşırı miktarda salgılanması veya bu maddelerin kadınlarda ağrı şeklinde aşırı duyarlılık oluşturmasıdır. Regl sancısının az görülen nedenleri arasında rahim ağzının çeşitli nedenlere bağlı olarak daralmış olması nedeniyle adet kanının zorlukla atılması ve spiral kullanımı yer alır. Regl sancısı beraberinde bulantı ve kusmaya, halsizliğe, ishale, kramp ile şiddetli bel ve baş ağrılarına da neden olabilir. Şiddetli yaşandığı durumlarda bayılmaya dahi neden olabilir.

Yaşanan ağrılar her zaman olduğundan daha şiddetli ve zamanında gelen bir adet kanamasına eşlik etmiyorsa, 2 ya da 3 günden uzun sürüyorsa kişinin mutlaka uzman bir hekim tarafından muayene edilmesi gerekir. Jinekolojik muayenede adet sancısına neden olabilecek bir sorunun saptanması durumunda öncelikle bu sorunun giderilmelidir. Eğer herhangi bir jinekolojik soruna rastlanılmazsa sancı, ağrı kesici ilaçlarla tedavi edilir. Bu ilaçlar ağrıyı kesmeleri dışında prostaglandin üretimini de azaltarak çift yönlü tedavi yaparlar. Ağrı kesicilerin tedavi etmediği çoğu durumda doğum kontrol hapları kullanılır. Adet sancısı ile yumurtlama arasında yakın bir ilişki sözkonusu olduğundan yumurtlamanın doğum kontrol haplarıyla ortadan kaldırılması, ağrıları çoğu durumda etkili bir şekilde kontrol altına alır.

Ağrıların tedavisinde ilaç dışı uygulamalar da oldukça iyi sonuçlar vermektedir. Bölgesel sıcak su uygulamaları bu uygulamaların başında gelir. Burada dikkat edilecek nokta sıcak uygulamanın direkt karına yapılmamasıdır.  İyi ve dengeli beslenme de ağrıyı azaltmada etkilidir. Doğal idrar yaptırıcı olan maydanoz, ıhlamur, kuşkonmaz gibi besinlerin bu dönemde alınması vücuttaki ödemi ve ödemin neden olacağı rahatsızlığı gidererek rahatlama yaratır. B vitamini ve magnezyumdan zengin gıdaların tüketilmesi de ağrıyı gidermeye yardımcıdır.  Kas yapısını güçlendirici egzersizler ile nefes egzersizleri ağrıyı kontrol eder. Yüzme önerilen bir egzersizdir. Bunun yanında kişinin ev ortamında yapacağı hafif egzersizlerde ağrıyı azaltmada yardımcıdır. Düzenli uyku ve düzenli bir yaşam, stresten uzak durma ve pozitif tavır takınma da önerebileceğimiz etkili ilaç dışı uygulamalardır. Aşırı yorgun, sinirli kişilerde adet sancısı daha fazla görülür. Bu nedenle kanama esnasında dinlenmek son derece önemlidir.  Adet kanaması öncesinde ve esnasında kahve, çay, kola, çikolata gibi kafein içeren gıdalardan uzak durulması ve karın bölgesine masaj yapılması bu dönemi rahat geçirmenizi sağlamaya yardımcıdır.

 

 

 

 

Güncellenme Tarihi:8 Haz 2022, 13:45

Bu içerik, Atakent Sağlık Grubu Tıbbi Yayın Kurulu’nun onayı ile yayınlanmıştır. Sayfada yayınlanan içerikler kayıt tarihindeki bilimsel verilerle hazırlanmıştır ve sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi edici sağlık hizmetine yönelik içerikler bulunmamaktadır. Doğru tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

 

 

Doktora Danış