tren

Addison hastalığı ( Primer Adsenol Yetmezlik) böbrek üstü bezinin çeşitli sebepler yüzünden hasara uğraması sonucu az çalışması ile meydana gelen bir hastalıktır. İlk kez 1855 yılında Thomas S. ADDISON tarafından tarif edilmiştir.  Yüz binde bir gibi bir oranda görülmektedir.

Hastalığın oluşmasındaki en sık sebep, günümüzde otoimmunitedir ( bağışıklık sisteminin böbrek üstü bezlerine saldırması). Diğer sebepler arasında:

  • Glukokortikoidlerin (kortizon içeren ilaçların) uzun süre kullanımı,
  • Kanser veya kanser yayılımı,
  • Bazı enfeksiyonlar,
  • Böbrek üstü bezi kanamaları vardır.

Hastalık, böbrek üstü bezinin ürettiği hormonların eksikliği sonucu oluşur. Bu hormonlar glukokartikoitler ( kortizol), mineralokartikoitler (aldesteron), androjen hormonlardır. Bu hormonların eksikliği sonucu yorgunluk halsizlik, isteksizlik, kilo kaybı, bulantı, şeker ve tansiyon düşmeleri, deri renginde koyulaşma (özellikle ağız içi, güneşe maruz kalan bölgeler, sürtünmeye maruz kalan bölgeler), yaygın eklem ve kas ağrıları oluşur.

Hastaların tanısı, hastanın tarif ettiği şikayetler ve laboratuvar bulguları ile konur. Tedavide, eksik olan hormanların yerine konması esastır. En önemli nokta ilaçların düzenli ve yeterli kullanılmasıdır. İlaçları düzenli alınmaması, cerrahi, enfeksiyonlar ve stres durumlarında hastada addison krizi gelişebilir ve ölümcül olabilir. O açıdan hastanın ilaçlarını düzenli kullanması, addison olduğunu mutlaka hekimine bildirmesi gereklidir. Tedavisi ömür boyudur. Ayrıca uzun süre kortizon kullanan hastaların ilaçlarını biranda kesmemeleri ve doktor önerisi ile azaltarak kesilmesi gerekmektedir.

 

 

 

 

Güncellenme Tarihi: 2 Haz 2022, 16:33

Bu içerik, Atakent Sağlık Grubu Tıbbi Yayın Kurulu’nun onayı ile yayınlanmıştır. Sayfada yayınlanan içerikler kayıt tarihindeki bilimsel verilerle hazırlanmıştır ve sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi edici sağlık hizmetine yönelik içerikler bulunmamaktadır. Doğru tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

 

 

 

Doktora Danış

    ETİKETLER: